DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Co to jest torbiel Bakera? Czy jest groźna?

Co to jest torbiel Bakera? Czy jest groźna?

Torbiel Bakera to schorzenie, którego przyczyna powstania nie jest do końca określona i może ona wynikać z wielu wcześniejszych problemów, czy urazów okolic stawu podkolanowego. Inna nazwa tej przypadłości to cysta Bakera lub torbiel dołu podkolanowego. Cechuje się ona wybrzuszeniem w dole podkolanowym, które jest wypełnione płynem stawowym. Torbiel Bakera nie jest niebezpieczna pod względem nowotworów, ale należy bacznie obserwować tę okolicę i być w stałym kontakcie z lekarzem. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat torbieli Bakera, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

 

W tym artykule znajdziesz informacje na temat:

 1. Co to jest torbiel Bakera?
 2. Jakie są objawy torbieli Bakera?
 3. Czy można trenować z torbielą Bakera?
 4. Torbiel Bakera a rehabilitacja

Czym jest torbiel Bakera?

Torbiel Bakera to zmiana wywołana różnymi czynnikami, która przejawia się nagromadzeniem płynu w dole podkolanowym. Przybiera kształt guzka, a jego wnętrze wypełnione jest płynem stawowym. Płyn stawowy w dole podkolanowym obejmuje wszystkie chrząstki stawowe, a pewna jego ilość jest całkowicie normalna i naturalna, jeśli nie przekracza limitu kilku mililitrów. Sytuacje patologiczne dla organizmu mogą wywołać stan, gdzie produkcja płynu jest zdecydowanie większa i tworzy się wybrzuszenie, nazywane torbielą Bakera.

Pęknięcie cysty Bakera może pojawić się w już dużo cięższych przypadkach. Spowodowane jest to nadmiernym obrzękiem w okolicy dołu podkolanowego. Samo pęknięcie cysty może spowodować ból oraz obrzmienie w okolicy kolana. Objawy mogą być mylone z zakrzepowym zapaleniem żył, jednak pęknięcie torbieli Bakera nie jest aż tak groźne dla zdrowia.

Przyczyny powstawania torbieli Bakera

Przyczyny powstania torbieli nie są do końca poznane, a ich specyfika może różnić się w zależności od czynników je prowokujących. Najczęściej diagnozowane przyczyny powstawania torbieli Bakera to:

 • kontuzje,
 • urazy i przeciążenia,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • dna moczanowa,
 • nadwaga,
 • zmiany zwyrodnieniowe kolana,
 • otyłość,
 • zapalenie kaletki maziowe,
 • łuszczycowe zapalenia stawów.

Nadmierna aktywność fizyczna i nieodpowiednia regeneracja mogą powodować powstanie torbieli Bakera. Pojawiający się dolegliwości bólowe w dole podkolanowym po wysiłku oraz ograniczenie ruchomości mogą sygnalizować nieprawidłową pracę i przepływ płynów z tyłu stawu kolanowego.

Jak wygląda oraz jak się objawia torbiel Bakera?

Objawy powstawania torbieli Bakera w niektórych przypadkach nie są oczywiste. Najczęściej pierwszymi objawami jest mała grudka, pojawiająca się w dole podkolanowym. W zależności od wielkości torbieli objawy mogą się różnić. Obszar ten, mimo wzmożonej aktywności płynu nie jest bolesny, co często powoduje bagatelizowanie problemu.

Okolice występowania torbieli Bakera mają zwiększoną temperaturę, a skóra jest delikatnie zaczerwieniona. Stan zapalny, jaki się pojawia w okolicy stawu kolanowego, często prowadzi do patologicznego stanu, jakim jest obrzęk kolana. W przypadku torbieli Bakera może pojawić się ból z tyłu kolana oraz ograniczenie ruchomości w podczas dużego stanu zapalnego.

Objawy, jakie występują przy torbieli Bakera w późniejszych stadiach to nasilający się dyskomfort podczas chodzenia oraz drętwienie łydki, w której występuje dany torbiel. Różne rozmiary oraz ilość torbieli Bakera może utrudniać zginanie stawu kolanowego, dlatego rozpoznanie i leczenie zachowawcze jest bardzo ważne.

Torbiel Bakera a aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest jednym z czynników, która może pomóc w resorpcji płynu stawowego w dole podkolanowym. Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna oraz regularność pozwoli ograniczyć nadmierne zbieranie się płynów. Pomoże to także unormować masę ciała, której nadmiar może być jednym z czynników prowokujących powstanie torbieli Bakera.

Umiarkowana aktywność fizyczna oraz dobrane ćwiczenia pomogą skutecznie zapobiec w rozwoju torbieli Bakera. Ćwiczenia oraz sposób rekreacji ruchowej nie powinien obciążać zbyt mocno stawu kolanowego, a podczas treningu należy skupić się na rozciąganiu oraz wzmacnianiu stawu kolanowego.

Torbiel Bakera – rehabilitacja

Odpowiednia diagnostyka oraz rehabilitacja to bardzo ważny punkty podczas leczenia torbieli Bakera. Rozpoznanie torbieli Bakera rozpoczyna się od badania palpacyjnego, jednakże często wykonywane jest również badanie USG w stawie kolanowym i wykonanie rezonansu magnetycznego.

Po przeprowadzonym badaniu i postawieniu diagnozy, ortopeda najczęściej kieruje pacjenta do fizjoterapeuty, w celu ustalenia indywidualnego planu działania. To właśnie rehabilitacja często ratuje pacjentów przed operacyjnym usunięciem torbieli oraz niweluje duże ryzyko nawrotu dolegliwości bólowych. Nieleczona torbiel bywa bolesna, dlatego lepiej zapobiegać rozwojowi torbieli jak najwcześniej.

Fizjoterapeuta podczas pracy z pacjentem pracuje różnymi technikami terapii manualnej, masażu oraz wdraża system treningowy, powielany przez pacjenta w domu. Inne sposoby rehabilitacji to pole magnetyczne i leczenie zimnem (krioterapia).

Odpowiednia i skuteczna rehabilitacja pomoże we wchłonięciu się torbieli, a ćwiczenia będą przeciwdziałały potencjalnym nawrotom zmian w dole podkolanowym. Podczas treningu nie warto przeciążać się treningiem siłowym i dużymi ciężarami. W walce z torbielami Bakera najlepszym rozwiązaniem będą taśmy rehabilitacyjne oraz akcesoria rehabilitacyjne, które będą wspierały trening z własnym ciężarem ciała. Wszystkie niezbędne sprzęty znajdziesz na stronie 4FIZJO. Pamiętaj, że trening musi odbywać się pod okiem specjalisty, a stały kontakt z lekarzem jest niezbędny, aby zminimalizować objawy torbieli.

Podsumowanie

Ograniczenie ruchomości w stawie kolanowym, drętwienie łydek czy nawet pojawiający się ból podczas codziennych oraz pojawiająca się grudka w dole podkolanowym, mogą świadczyć o narastającym problemie, jakim jest torbiel Bakera. To schorzenie występuje w momencie nadmiernego gromadzenia się płynu w pod stawem kolanowym. Torbiel w początkowym stadium nie daje mocnych objawów, co nie oznacza, że nie trzeba poddać się diagnostyce. Ucisk na nerwy i układ krwionośny może powodować drętwienie oraz ból promieniujący od kolana w dół. Odpowiednia diagnostyka oraz rehabilitacja dają bardzo duże szanse uchronienia się przed operacją.

Źródła:

 1. Nanduri A., Stead T.S., Kupsaw G.E., DeLeon J., Ganti L., Baker's Cyst, The Cureus Journal of Medical Science, 2021, 13(12), s. 20403.
 2. Frush T.J., Noyes F.R., Baker's Cyst: Diagnostic and Surgical Considerations, Sports Health, 2015, 7(4), s. 359-65.

Zespół 4FIZJO

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Taśmy mogą być wykorzystywane do treningu mającego na celu poprawę siły grup mięśniowych osłabionych wskutek unieruchomienia pourazowego, pozabiegowego, a także w przypadku schorzeń neurologicznych. Różnorodność taśm pozwala na ich wykorzystanie w terapii niestabilności kręgosłupa oraz innych stawów, w ćwiczeniach korekcji postawy, treningu koordynacji i poprawy ogólnej sprawności fizycznej. Poprzez różne ćwiczenia z użyciem taśmy można osiągnąć poprawę siły mięśniowej i stabilizacji stawów. Taśma może służyć do treningu profilaktycznego, pomagając zapobiec kontuzjom.

PRZECIWWSKAZANIA: Występowanie bólu podczas użytkowania; Stany ostre, świeżo po zwichnięciu stawu lub złamaniu kości; Obrzęki; Uczulenie na lateks; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: ZARYS International Group sp. z o.o. sp. k. | Autoryzowany przedstawiciel: ZARYS International Group sp. z o.o. sp. k. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Taśmy oddziałują na receptory bólu, układ chłonny oraz mięśnie i stawy. Wykorzystanie taśm do kinesiotapingu, zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą, a warstwą powięziową i mięśniami. Ułatwia w ten sposób przepływ chłonki, a więc drenaż limfatyczny oklejonej okolicy. Dodatkowo pobudza receptory czuciowe w skórze, działając na układ nerwowy przeciwbólowo. Wspomaga odżywienie mięśni, a to pozwala na lepszą ich pracę i szybszą regenerację. Odpowiednio przyklejona taśma pomaga korygować nieprawidłowe położenie stawu. Metoda oklejania jest nieinwazyjna i bezpieczna dlatego może być stosowana również u kobiet w ciąży i dzieci.

PRZECIWWSKAZANIA: Rany, infekcje, różnego rodzaju odczyny zapalne skóry; Ostre infekcje o idiopatycznym pochodzeniu; Tętniaki; Nowotwory; Niezrośnięte złamania; Ostra faza reumatyzmu; Zakrzepica żył głębokich; Niewydolność krążenia w stadium III lub IV według NYHA; Cukrzyca; Łuszczyca; Żylaki; Świeże blizny pooperacyjne; Świeże tatuaże.

Polecane

Taśma rehabilitacyjna FLAT BAND 5-8 kg (3/7)

Taśma rehabilitacyjna FLAT BAND 5-8 kg (3/7)

11,49 zł brutto9,19 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Zestaw 5 taśm FLAT BAND 2M

Zestaw 5 taśm FLAT BAND 2M

54,99 zł brutto43,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
pixel