DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
5 skutecznych ćwiczeń na klatkę piersiową

5 skutecznych ćwiczeń na klatkę piersiową

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 7 minut czytania

Ćwiczenia klatki piersiowej — dlaczego warto je wykonywać?

Ćwiczenia klatki piersiowej stanowią ważny element kompleksowego programu treningowego. Zaletą ich wykonywania są nie tylko korzyści w postaci dobrze rozwiniętej muskulatury i sportowej sylwetki, ale również pozytywny wpływ na siłę oraz funkcjonalność mięśni.

Regularne wykonywanie ćwiczeń klatki piersiowej angażuje zarówno mięśnie górnej, jak i dolnej jej części, co przyczynia się do osiągnięcia proporcjonalnych, zrównoważonych efektów. Ponadto wzmocnienie tej grupy mięśniowej wpływa na poprawę postawy ciała oraz stabilności tułowia. To z kolei pomaga uniknąć lub zniwelować dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa.

Dodatkowo trening klatki piersiowej sprzyja zwiększeniu wydolności układu oddechowego, co ma istotne znaczenie zarówno podczas intensywnej aktywności fizycznej, jak i wykonywania codziennych czynności.

Jak widzisz, warto włączyć ćwiczenia klatki piersiowej do rutyny treningowej, głównie ze względu na wszechstronne korzyści, jakie niosą dla ogólnej sprawności organizmu. Wykonywane prawidłowo i systematycznie pomogą wzmocnić mięśnie i osiągnąć wyznaczone cele treningowe.

5 ćwiczeń na klatkę piersiową, które warto wprowadzić do treningu

Ćwiczenia na klatkę piersiową

A oto pięć ćwiczeń, które pomogą Ci w pracy nad mięśniami piersiowymi. Aktywności z wykorzystaniem hantlisztangi oraz innych sprzętów fitness można przeplatać z kalisteniką, czyli treningiem w oparciu o ciężar własnego ciała. Poznaj nasze propozycje:

  • Wyciskanie sztangi leżąc na ławce płaskiej
  • To jedno z najbardziej podstawowych, a jednocześnie niezwykle skutecznych ćwiczeń. Połóż się na ławce płaskiej ze sztangą zawieszoną nad klatką piersiową i powoli wypychaj ją w górę. Pamiętaj, że dłonie powinny być rozstawione nieco szerzej, niż na szerokość barków. Taka aktywność angażuje wszystkie mięśnie klatki piersiowej, głównie mięsień piersiowy mniejszy, a także przednią część mięśnia naramiennego oraz triceps.

  • Ćwiczenie z hantlami na ławce skośnej
  • "Wyciskanie" hantli na ławce skośnej skupia się na rozwijaniu górnej części klatki piersiowej. Dzięki zmianie kąta nachylenia podłoża możesz aktywować inne obszary mięśniowe, dostarczając im różnych bodźców. Przyjmij pozycję wyjściową: leżąc na ławce, unieś hantle ponad klatkę piersiową, dbając o to, by nadgarstki były rozstawione na szerokość ramion. Następnie zrotuj je do nachwytu i powolnym ruchem opuść hantle. Unoś ciężary w górę, pamiętając o odpowiedniej technice i prawidłowym oddechu.

  • Pompki
  • Pompki są doskonałym ćwiczeniem izometrycznym, angażującym wiele mięśni klatki piersiowej. Możesz wzmacniać poszczególne partie, wykonując pompki na różnych wysokościach lub z nogami na podwyższeniu. Kalistenika nie wymaga żadnych dodatkowych ciężarów, jednak warto zaopatrzyć się w wygodną matę, by bezpiecznie oprzeć dłonie i zminimalizować ryzyko kontuzji.

  • Przysiady z kettlebell
  • Przyjmij pozycję wyjściową — stań w lekkim rozkroku, trzymając kettlebell dwoma rękami, tuż przed klatką piersiową. Wykonuj przysiady, stabilnie utrzymując ciężar w dłoniach. To ćwiczenie pozwala wzmocnić nie tylko mięsień piersiowy większy, ale także mięśnie ramion, pleców, pośladków i nóg.

  • Podciąganie na drążku z podchwytem
  • Podciąganie się na drążku to kolejny element treningu kalistenicznego. Żeby zaangażować mięśnie klatki piersiowej, należy wykonywać podciąganie z podchwytem, czyli złapać drążek od spodu. Ćwiczenie stanie się jeszcze efektywniejsze, jeśli faza opuszczania ciała będzie dłuższa, niż jego unoszenie. Właśnie w tym czasie mięśnie pracują najintensywniej.

    Pamiętaj, aby dbać o prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń, stosować różnorodność w treningu i dostosowywać obciążenia do swojego poziomu zaawansowania. Ważna jest także systematyczność! Nawet najlepsze ćwiczenia na klatkę piersiową, wykonywane jedynie od czasu do czasu, nie będą efektywne. 

Ile powtórzeń zrobić w serii i jakie obciążenie wybrać, żeby wzmocnić mięśnie klatki piersiowej?

Ilość powtórzeń oraz serii w każdej sesji zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest plan treningu: niektórzy stawiają na ilość i różnorodność ćwiczeń przy mniejszej liczbie powtórzeń, a inni wybierają jedynie kilka aktywności, skupiając się na większej ilości powtórzeń i serii.

Ważny jest także dobór odpowiedniego obciążenia. Zbyt małe nie będzie mocno angażować mięśni, z kolei za duże może doprowadzić do przeciążenia i kontuzji, nie tylko w partiach piersiowych, ale także stawie ramiennym, czy łokciowym.

Jeśli nie wiesz, jak ułożyć swój plan treningowy, poproś o pomoc trenera personalnego. Specjalista podpowie, jakie ćwiczenia warto wykonywać w Twoim przypadku i od jakiego obciążenia zacząć.

Jak często ćwiczyć klatkę piersiową?

Trenerzy zalecają, by treningi ukierunkowane na wzmacnianie mięśni piersiowych odbywały się 2-3 razy w tygodniu. Wiele jednak zależy od celów treningowych oraz kondycji ćwiczącego. Zaawansowani sportowcy mogą zaplanować sobie częstsze sesje, jednak początkujący powinni zacząć od mniejszej ilości treningów, stawiając głównie na systematyczność.

Podsumowanie

Systematyczne treningi z użyciem sztangi, hantli, kettlebells, czy nawet z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, pomogą szybko i efektywnie wzmocnić klatkę piersiową oraz mięśnie ramion. Wszystko, czego potrzebujesz, to motywacja, przestrzeń i dobrej jakości sprzęt do ćwiczeń. Niezbędne akcesoria obciążeniowe, dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości, znajdziesz w sklepie 4FIZJO. Sprawdź naszą ofertę i wyposaż swoją domową siłownię!

pixel