Płyny do dezynfekcji skóry
ilość produktów: 7W wielu sytuacjach pojawia się konieczność redukcji drobnoustrojów na danym materiale lub ludzkiej skórze. Sprawdzają się tutaj preparaty do dezynfekcji rąk, dezynfekcji powierzchni, czy do odkażania ran. Ograniczają one ilość bakterii, wirusów, czy szkodliwych pasożytów. Jak działają preparaty tego typu i jakie środki wybierać, żeby najlepiej spełniały swoją funkcję?
Jakie są rodzaje dezynfekcji?
Myśląc o pozbywaniu się drobnoustrojów, warto wiedzieć, że dezynfekcja i odkażanie nie są tożsamymi procesami. Ta pierwsza jest znacznie skuteczniejsza i umożliwia likwidację większości zarazków, sprowadzając ich ilość do bezpiecznego poziomu. Odkażanie jest często używane natomiast do eliminacji konkretnego rodzaju mikrobów. Dezynfekcję najlepiej stosować prewencyjnie, zapobiegając w ten sposób rozwojowi szkodliwych czynników chorobotwórczych na skórze.
Istnieje kilka rodzajów dezynfekcji takich, jak:
-
dezynfekcja fizyczna – z wykorzystaniem pary wodnej o temperaturze 100°C,
-
dezynfekcja termiczno-chemiczna – połączenie środków chemicznych w niższych stężeniach i wysokiej temperatury,
-
dezynfekcja chemiczna – stosowanie środków chemicznych, najczęściej na bazie alkoholu etylowego lub izopropylowego.
Dodatkowo dezynfekcji ran dokonuje się, wykorzystując takie substancje jak woda utleniona, spirytus lub jodyna.
Działanie preparatów do dezynfekcji skóry
Preparaty do dezynfekcji skóry powodują szybkie zmniejszenie liczby bakterii i innych drobnoustrojów na jej powierzchni. Za sprawą alkoholu są skuteczne nawet po 30 sekundach. Środki 4FIZJO radzą sobie z bakteriami, grzybami, prątkami, czy wirusami, w tym tak groźnymi, jak HBV, HCV, Polio, SARS-CoV-2 i wieloma innymi.
Warto jednak pamiętać, że alkohol może prowadzić też do wysuszania skóry naruszając jej warstwę hydrolipową. Można więc dodatkowo stosować kremy zmiękczające skórę, które obecnie często są już zawarte w środkach dezynfekcyjnych. Wspierają one jej funkcje ochronne. Przykładowo preparaty marki 4FIZJO posiadają łagodzący podrażnienia glicerol, kwas mlekowy lub emolienty i nadają się dla skóry podatnej na alergię i bardzo wrażliwej.
Jak stosować płyny do dezynfekcji?
Środki do dezynfekcji występują pod wieloma postaciami. Najpopularniejszym rodzajem jest płyn do dezynfekcji. Jak prawidłowo go używać?
Przed dezynfekcją powinno się wymyć ręce. Na czystą i suchą skórę dobrze wycisnąć taką ilość środka, aby pokryła jej powierzchnię na obu dłoniach. Następnie płyn trzeba dokładnie rozetrzeć także w przestrzeniach pomiędzy palcami. Nie powinno się wycierać nadmiaru płynu tylko poczekać do jego wyschnięcia. Duże znaczenie ma tu dokładność wykonania, dzięki któremu nie pozostaną żadne miejsca, w których drobnoustroje mogłyby się w krótkim czasie ponownie namnożyć.
Skuteczny preparat do dezynfekcji
Dla wielu osób zastosowanie środków do dezynfekcji to coś więcej niż tylko komfort fizyczny i psychiczny. Są niezbędne w szpitalach i innych miejscach, gdzie wymagana jest sterylność. Preparaty muszą mieć przede wszystkim dużą skuteczność, usuwając wirusy, czy bakterie.
Płyny do dezynfekcji skóry dostępne w 4fizjo.pl w formie żelu lub sprayu nadają się zarówno do higienicznej, jak i chirurgicznej dezynfekcji rąk. Są to produkty w pełni przebadane i bezpieczne do stosowania również dla użytkowników z wrażliwą i alergiczną skórą. Polecamy preparaty o różnych pojemnościach od 250 ml aż do dużych kanistrów mających pojemność 5 litrów. Dobierz najodpowiedniejszą formę oraz wielkość i skorzystaj z naszej oferty!