Neuralgia nerwu trójdzielnego – objawy i sposoby na uśmierzenie bólu
Spis treści
Czym jest neuralgia nerwu trójdzielnego?
Nerw trójdzielny to V nerw czaszkowy, zawierający włókna czuciowe i ruchowe. Położony jest symetrycznie po obydwu stronach twarzy. Składa się z trzech gałęzi nerwu trójdzielnego:
- nerwu ocznego (pierwsza gałąź),
- nerwu szczękowego (druga gałąź),
- nerwu żuchwowego (trzecia gałąź).
Nerw oczny odpowiada za unerwienie ważnych części oka: rogówki i siatkówki, a także skóry okolic czoła i nosa. Nerw szczękowy unerwia zatoki przynosowe, zęby i dziąsła szczęki, skórę policzka oraz małżowinę uszną. Z kolei nerw żuchwowy jest odpowiedzialny za unerwienie żwaczy, jamy ustnej, zębów żuchwy oraz dolnego obszaru twarzy.
Nerw trójdzielny przekazuje do mózgu wrażenia zmysłowe, takie jak dotyk, ból, smak, czy zmianę temperatury. Odpowiada także za pracę niektórych mięśni twarzy i gruczołów zlokalizowanych w tej okolicy.
Zapalenie nerwu trójdzielnego: objawy i przyczyny
Jeśli dojdzie do długotrwałego ucisku naczyń krwionośnych na korzeń nerwu trójdzielnego i uszkodzenia osłonki mielinowej nerwu, tzw. demielinizacji, pojawi się silny, przeszywający ból określonej części twarzy. Mówi się wówczas o neuralgii, będącej najczęstszą chorobą nerwu trójdzielnego. Osoby, które jej doświadczyły, porównują dolegliwości z bólem towarzyszącym porażeniu prądem. To nieprzyjemne uczucie pojawia się nagle i trwa od kilku sekund do nawet 2 minut. U niektórych osób występuje jednorazowo, jednak w większości przypadków nawraca kilka lub kilkanaście razy dziennie. Do tego mogą dochodzić także inne objawy neuralgii:
- opuchlizna bolącej części twarzy,
- łzawienie oczu, ślinotok i katar,
- zaburzenia słuchu i odczuwania smaku,
- zaczerwienienie policzków.
Do czynników, które najczęściej przyczyniają się do zapalenia nerwu trójdzielnego zalicza się:
- ekstrakcję zęba,
- półpasiec uszny,
- stwardnienie rozsiane,
- toczeń rumieniowaty,
- podrażnienie punktów spustowych na twarzy w czasie wykonywania codziennych czynności,
- konflikt naczyniowo-nerwowy,
- guzy mózgu.
Sposoby na nerwoból nerwu trójdzielnego
Warto wiedzieć, że leczenie farmakologiczne w postaci zażywania środków przeciwbólowych będzie nieskuteczne. Nie tylko nie wyeliminuje ono przyczyny bólu, ale również nie złagodzi dolegliwości. Leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego powinno się odbywać zawsze pod opieką lekarza.
Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i wykonaniu badań specjalista zauważy ewentualne zmiany rozrostowe lub nieprawidłowości układu naczyniowego, które uciskają nerw trójdzielny. Lekarz zaproponuje właściwe leczenie farmakologiczne oraz fizjoterapię w postaci masaży twarzy i szyi, a także zabiegi: pole magnetyczne, ultradźwięki, czy nagrzewanie lampą leczniczą. Lampa sollux emituje światło podczerwone, które wnika w głąb tkanek i rozgrzewa je. W ten sposób poprawia się przepływ krwi i pobudza organizm do szybszej regeneracji.
Dobre efekty wspomagające daje również kinesiotaping. Odpowiednio naklejona taśma pozwala odciążyć nerw, by mógł się zregenerować. Tejpy powinien naklejać doświadczony fizjoterapeuta, ponieważ nieumiejętne tejpowanie może doprowadzić do silniejszego ucisku, a tym samym, nasilenia dolegliwości. Specjalista może jednak poinstruować pacjenta, jak zakładać tejpy samodzielnie.
Warto również rozważyć akupunkturę, czyli nakłuwanie określonych miejsc na twarzy specjalnymi igłami. Tego rodzaju zabiegi również stymulują komórki do odbudowy i przyczyniają się do łagodzenia dolegliwości bólowych.
W przypadku częstych i intensywnych ataków neuralgii nerwu trójdzielnego lekarz może zdecydować o konieczności leczenia chirurgicznego. Istnieją różne metody: mikrodekompresja naczyniowa (oddzielenie nerwu od uciskającego naczynia krwionośnego), termokoagulacja (polega na zniszczeniu chorego fragmentu nerwu przy pomocy igły rozgrzanej do ok. 75 stopni Celsjusza, może powodować zaburzenia czucia), radiochirurgię (zabieg wykonywany nowoczesnym nożem Gamma Knife) i wiele innych. O sposobie leczenia chirurgicznego decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem.
Do czego prowadzi neuralgia nerwu trójdzielnego?
Jeśli osoba doświadczająca ataków neuralgii trójdzielnej nie podejmie odpowiednich kroków, by zbadać przyczynę bólu i wyleczyć dolegliwości, zapalenie nerwu może przejść w stan przewlekły. Oznacza to, że ból będzie się utrzymywał przez znacznie dłuższy czas, co bardzo negatywnie wpłynie na ogólną jakość życia chorego.
U pacjenta mogą pojawić się problemy ze snem, a także niechęć lub niemożność wykonywania podstawowych zabiegów higienicznych (mycie twarzy i zębów, golenie) w obawie przed bólem. Jeśli dolegliwości bólowe dotyczą nerwu żuchwowego, chory zacznie unikać spożywania niektórych pokarmów, przez co jego organizm nie otrzyma odpowiednich składników odżywczych.
W dłuższej perspektywie doprowadzi to do izolacji i może stać się główną przyczyną rozwoju depresji, dlatego konieczne jest leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego.
Podsumowanie
Neuralgia nerwu trójdzielnego może bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie i wpływać na stan psychiczny osoby, która wielokrotnie doświadcza bólu. Jeśli pojawiają się u Ciebie tego typu dolegliwości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, by znaleźć ich przyczynę oraz rozpocząć leczenie. Jeśli zależy Ci na domowej terapii wspomagającej leczenie, zapytaj lekarza o naświetlanie lampą emitującą światło podczerwone. Zarówno lampę sollux, jak i akcesoria do ćwiczeń, zaleconych przez fizjoterapeutę, znajdziesz w ofercie 4FIZJO.
Wujiang City Shenlong Medical Health Product Co., Ltd. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.
ZASTOSOWANIE: Igły do suchego igłowania to produkt do wykorzystania metody fizjoterapeutycznej polegającej na nakłuciu punktu spustowego w mięśniu lub nakłuciu napiętego pasma mięśniowego. Zabieg przeprowadza osoba trzecia, najczęściej specjalista lub fizjoterapeuta w celu leczenia bólu mięśniowo-powięziowego i dysfunkcji w obrębie narządu ruchu.
PRZECIWWSKAZANIA: Alergia na metal; Poważna fobia przed igłami; Obrzęk limfatyczny; Zmiany skórne, wysypki i opryski; Choroby krwi i choroby ogólnoustrojowe, takie jak białaczka; Zaburzenia krzepnięcia; Tkanka rakowa; Niezdolność do komunikacji; Obszary implantów / tkanki protetycznej; HIV, AIDS lub zapalenie wątroby
Producent: ZARYS International Group sp. z o.o. sp. k. | Autoryzowany przedstawiciel: ZARYS International Group sp. z o.o. sp. k. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.
ZASTOSOWANIE: Taśmy oddziałują na receptory bólu, układ chłonny oraz mięśnie i stawy. Wykorzystanie taśm do kinesiotapingu, zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą, a warstwą powięziową i mięśniami. Ułatwia w ten sposób przepływ chłonki, a więc drenaż limfatyczny oklejonej okolicy. Dodatkowo pobudza receptory czuciowe w skórze, działając na układ nerwowy przeciwbólowo. Wspomaga odżywienie mięśni, a to pozwala na lepszą ich pracę i szybszą regenerację. Odpowiednio przyklejona taśma pomaga korygować nieprawidłowe położenie stawu. Metoda oklejania jest nieinwazyjna i bezpieczna dlatego może być stosowana również u kobiet w ciąży i dzieci.
PRZECIWWSKAZANIA: Rany, infekcje, różnego rodzaju odczyny zapalne skóry; Ostre infekcje o idiopatycznym pochodzeniu; Tętniaki; Nowotwory; Niezrośnięte złamania; Ostra faza reumatyzmu; Zakrzepica żył głębokich; Niewydolność krążenia w stadium III lub IV według NYHA; Cukrzyca; Łuszczyca; Żylaki; Świeże blizny pooperacyjne; Świeże tatuaże.
Bibliografia:
J. Dobrogowski, J. Wordliczek, Terapia bólu neuropatycznego, "Borgis – Nowa Medycyna" 2002, nr 5.
P. Słoniewski, T. Szmuda, Neuralgia nerwu trójdzielnego. Opis przypadku, "Neurologia po dyplomie" 2018, nr 5.