Problem puchnących nóg - z czego wynika i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie i opuchnięte nogi to problem, nie tylko starszych, ale i młodych osób. Długotrwała praca stojąca może doprowadzić do nadmiernego zbierania się płynu w organizmie, czego skutkiem są spuchnięte i ciężkie nogi. Obrzęk nóg pojawia się podczas przeforsowania, organizmu lub w wyniku innych, współistniejących chorób. Co robić, gdy często dotyka nas ciężkość i opuchlizna na nogach? Wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule, a dodatkowo uzyskasz informacje na temat:
.
- Jakie są najczęstsze objawy puchnących nóg?
- Co to jest układ limfatyczny oraz jak jego niewydolność wpływa na kondycję nóg?
- Dlaczego nogi puchną?
- Jakie profilaktyczne działania należy podjąć, aby uchronić się przed puchnięciem nóg?
Puchnące nogi - objawy
Dolegliwości, które bardzo często towarzyszą opuchniętym nogom są różne. Wszystko zależy od przyczyn zbierania się wody w tkance podskórnej, a najczęstsze z nich to:
-
pojawiające się żyły, tzw. pajączki lub nawet żylaki,
-
skurcze łydek,
-
nagły ból,
-
obrzęk lim
-
uczucie ciężkości nóg,
-
ból nasilający się podczas chodzenia,
-
opuchnięte kostki i obrzęk stopy.
Jeżeli z rana widzisz na swoim ciele odbicie od pościeli lub widzisz odciski po skarpetkach, to pierwsze objawy obrzęku limfatycznego. Tego stanu nie należy bagatelizować, warto podjąć działania mające na celu zniwelować czynniki ryzyka, które mogą prowokować pojawianie się obrzęków.
Układ limfatyczny, a obrzęki nóg
Układ limfatyczny to mechanizm, który koordynuje pracę wszystkich płynów ustrojowych w naszym ciele – chłonka i limfa. Najważniejsze funkcje układu limfatycznego to:
-
zbieranie substancji toksycznych z naszego organizmu i transportowanie ich do nerek,
-
wspiera zachowanie odpowiedniej odporności organizmu,
-
odpowiadają za prawidłową gospodarkę wody tkance podskórnej,
-
wymienia substancje odżywcze wraz z krwią w przewodzie piersiowym.
Obrzęki nóg spowodowane są niewydolnością układu limfatycznego, jak i różnymi chorobami, które również mogą pojawić się wskutek zaniedbań ze strony higieny życia. Nieodpowiednia dieta i stres mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka chorób tarczycy i serca, co skutkuje nadmiernym zbieraniem się płynów w organizmie.
Dlaczego puchną nam nogi?
Całodniowa praca stojąca, połączona z wysiłkiem fizycznym często skutkuje ciężkimi i opuchniętymi nogami pod koniec dnia. Czym jest to spowodowane? Nie jest niczym niezwykłym, że siła grawitacji, również działa na płyny znajdujące się w naszym ciele. Jeżeli przez długi czas stoimy w jednej pozycji lub nawet siedzimy, powoduje niewydolność zastawek żylnych, które odpowiadają z prawidłowy odpływ krwi żylnej, a te nie są tak wydolne, jak podczas ruchu. Skutkuje to wzrostem ciśnienia, a woda znajdująca się w krwi, przedostaje się do tkanek podskórnych, powodując reakcję obronną organizmu, jaką jest opuchlizna. Organizm chroni w ten sposób naczynia krwionośne, by nie doszło do ich uszkodzenia.
Puchnięcie nóg, czy na rękach może być wynikiem chorób i problemów, które wymagają specjalistycznego leczenia. Nadmierny obrzęk limfatyczny to sygnał od organizmu, że coś się dzieje i nie wolno tego bagatelizować. Widoczna i utrudniająca codzienne funkcjonowanie opuchlizna, może być też wynikiem problemów takich, jak przewlekła niewydolność żylna, choroby nerek, nieprawidłowości naczyń limfatycznych, czy też z układem hormonalnym (choroby tarczycy).
Obrzęki nóg mogą pojawić się również w czasie upałów czy miesiączki, jest to wówczas reakcja całkowicie naturalna. Niemniej jednak można sobie z nią poradzić, by lato czy „te dni” nie były jeszcze bardziej uciążliwe. Opuchlizna może pojawić się również po długotrwałym wysiłku fizycznym i ciągłej pracy w pozycji siedzącej.
Inne przyczyny, które są odpowiedzialne za opuchnięte nogi to:
-
nadmiar soli w diecie,
-
ciąża,
-
siedzący tryb życia,
-
zaburzenia mikrokrążenia i gospodarki wodnej,
-
niewydolność serca i niewydolności wątroby,
-
stosowane niesteroidowe leki przeciwzapalne,
-
niedowaga.
Jak profilaktycznie chronić się przed puchnięciem nóg?
Obrzęki nóg to nie wyrok, na który musimy się zgadzać. Warto wiedzieć, jak uchronić się puchnięciem nóg.
Pierwsze kroki, jakie należy podjąć to:
-
zmiana stylu życia - rezygnacja z nadmiaru soli w diecie, wdrożenie większej aktywności fizycznej, zwiększenie ilości błonnika i wprowadzenie odpowiedniego nawodnienia,
-
unikanie ciasnych rajstop i spodni,
-
stopniowo wdrażaj większą aktywność w ciągu dnia, aby poprawić przepływ krwi, co uwydatni pracę kończyn dolnych,
-
schładzaj stopy - w gorące dni warto schładzać stopy w zimnej wodzie,
-
odpoczywaj z nogami ułożonymi powyżej poziomu serca, aby płyny spływały do naczyń limfatycznych.
W walce ze spuchniętymi nogami można wspierać się leczeniem farmakologicznym. Leki, które zawierają wyciągi roślinne, np. diosmina, zawierająca liczne flawonoidy, wspomagające prace oraz strukturę naczyń krwionośnych.
Masaż na spuchnięte nogi?
Jeśli nie mamy możliwości wykonania drenażu limfatycznego przy pomocy odpowiedniej aparatury warto wykonać masaż z wykorzystaniem prostych akcesoriów jak na przykład rollery. Oczywiście, wymaga to odpowiedniej wiedzy i zastosowania dobrej techniki. Masaż rollerem powinien być poprzedzony instruktażem fizjoterapeuty, który pomoże dobrać nam odpowiednią technikę. Do masażu rollerem warto dobrać także wygodną matę do ćwiczeń, która zwiększy nasz komfort podczas ćwiczeń.
Ponadto należy pamiętać, że oprócz masaży, regularne konsultacje z lekarzem są najważniejszym elementem terapii. Powinniśmy na bieżąco monitorować swój stan zdrowia szczególnie w momencie gdy mamy problemy z puchnącymi nogami.
Podsumowanie
Obrzęki nóg oraz uczucie ciężkości to objawy niewydolności naczyń żylnych. Organizm chroniąc układ krwionośny przed groźnymi konsekwencjami zwiększonego ciśnienia, oddaje wodę do tkanki podskórnej, powodując obrzęki nóg. Wiele czynników może wpływać na pojawiające się nabrzmienia w okolicach stóp i nóg, od nieprawidłowej diety i braku aktywności fizycznej, po pierwsze oznaki ciężkich chorób i niewydolności organizmu. Jeżeli ten stan utrzymuje się długo, należy udać się do lekarza, który określi najlepszy tor leczenia i rehabilitacji.
Źródła:
-
Jiang X, Nicolls MR, Tian W, Rockson SG. Lymphatic Dysfunction, Leukotrienes, and Lymphedema. Annu Rev Physiol. 2018 Feb 10;80:49-70.
-
Bittar S, Simman R, Lurie F. Lymphedema: A Practical Approach and Clinical Update. Wounds. 2020 Mar;32(3):86-92.
-
Dean SM, Valenti E, Hock K, Leffler J, Compston A, Abraham WT. The clinical characteristics of lower extremity lymphedema in 440 patients. J Vasc Surg Venous Lymphat Disord. 2020 Sep;8(5):851-859.
Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.
ZASTOSOWANIE: Wałek do masażu to wyrób służący do autoterapii w postaci punktowego i precyzyjnego automasażu wybranych partii ciała. Regularne stosowanie wałka do masażu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji i urazów podczas aktywności fizycznych. Dzięki lekkiej wadze i małym rozmiarom produkt idealnie sprawdzi się podczas zajęć rehabilitacyjnych, w pracy oraz domu.
PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).