DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Poradnik turysty - strój w góry latem, co ubrać ?

Poradnik turysty - strój w góry latem, co ubrać ?

Wędrówki górskie to niewątpliwie jeden z najlepszych sposobów, by aktywnie spędzić urlop i zregenerować siły. Przygotowanie odpowiedniego ubioru i ekwipunku to najważniejsze elementy, o które powinniśmy zadbać, aby sprostać wymaganiom nieprzewidywalnej pogody i warunkom panującym na szlaku. Pogoda w górach w okresie letnim jest bardziej dynamiczna i zmienna, dlatego warto być gotowym na każdą sytuację.

 

.

W tym artykule znajdziesz następujące informacje:

  1. Odzież w góry - czego unikać?
  2. Nie daj się zwieść pięknej pogodzie - podstawowy strój w góry latem
  3. Wygodne buty to podstawa
  4. Strój w góry latem - przydatne akcesoria

Odzież w góry - czego unikać?

Odzież, jaką nosimy podczas wypraw górskich to bardzo ważna kwestia, która nie może zostać pominięta, jeżeli chcemy bezpiecznie dotrzeć na szczyt. Zmieniające się warunki atmosferyczne oraz temperatura sprawiają, że nawet latem musimy zadbać o odpowiedni strój.

Codzienne ubranie sportowe nie jest przystosowane do warunków panujących nawet w niższych górach, a pomimo swojej wygody nie zapewniają odpowiedniego zabezpieczenia przed zmieniającą się temperaturą, wiatrem czy deszczem.

Ubrania podczas górskich wędrówek powinny być dopasowane do zmieniającej się pogody i warunków atmosferycznych. W wyższych partiach gór, temperatura zimą oraz latem może być diametralnie inna od obecnie panującej u jej podnóża. Przygotowania warto rozpocząć dużo wcześniej, kompletując niezbędne sprzęty i ubiór.

Czego unikać podczas wypraw górskich? Jeżeli chcemy latem bezpiecznie wędrować po górskich szlakach, należy zrezygnować z niskich butów na cienkiej podeszwie, niezależnie czy są to trampki, sandały czy inne. Codzienne, niskie buty nie stabilizują odpowiednio stawu skokowego, co może zakończyć się urazem.

Nie sprawdzą się również bawełniane koszulki czy krótkie spodenki. Taki strój, mimo że wygodny nie jest odpowiedni do długich wędrówek. Trzeba mieć na uwadze fakt, że góry potrafią być kapryśne i słoneczny dzień szybko może zamienić się w deszcz z dużymi podmuchami wiatru. Przy tak zmiennej pogodzie lekki ubiór nie sprawdzi się zbyt dobrze.

Zrezygnuj z toreb i zastąp je plecakiem. Jest wygodniejszy, ma większą pojemność, a przede wszystkim zapewni Ci swobodę rąk podczas długiej wędrówki.

Nie daj się zwieść pięknej pogodzie - podstawowy strój w góry latem

W pierwszej kolejności należy sprawdzić prognozę pogody, jaka będzie panować w danym miejscu. Dokładne zbadanie terenu i zjawisk atmosferycznych, jakie mogą występować to ważny element każdej podróży.

Przygotowując ubiór na górskie wyprawy należy zabrać:

  • odpowiednie nakrycie głowy - ostre słońce i zmęczenie wynikające ze wspinaczki, może skutkować udarem słonecznym. Warto pamiętać o nakryciu głowy, które uchroni cię przed zbyt intensywnym promieniowaniem;
  • okulary przeciwsłoneczne - na większej wysokości promieniowanie UV jest silniejsze i może być niebezpieczne dla oczu nie tylko latem, ale i zimą, dlatego należy zabrać w góry odpowiednie okulary, przystosowane do warunków tam panujących (wyróżnia się kategorie szkieł ze względu na przepuszczalność światła od 0 - szkła przezroczyste do 4 - najciemniejsze szkła), by promienie słoneczne nie stanowiły zagrożenia dla wzroku;
  • kurtki przeciwdeszczowe - cienka kurtka przeciwdeszczowa to idealne rozwiązanie podczas nagłego deszczu, a jak wiadomo pogoda w górach jest zmienna i nieprzewidywalna. Kurtki powinny być lekkie, szybkoschnące, odpychające wilgoć i wytrzymałe w podczas złej pogody;
  • kilka warstw ubrań - warto założyć kilka niezależnych warstw ubrań, by wyregulować odpowiednio temperaturę ciała względem otoczenia;
  • odzież trekkingowa i bielizna termoaktywna - powinna być lekka, wygodna i odprowadzająca wilgoć. Podczas zakupu należy kierować się funkcjonalnością, żeby zachować pełną swobodę. Odzież termoaktywna zapewni izolację termiczną na każde warunki pogodowe;
  • spodnie softshellowe - najlepiej wybrać długie spodnie, z odpinanymi nogawkami, które jako krótkie spodenki sprawdzą się w cieplejsze dni. Są lekkie i oddychające, zwykle podszyte wodoodporną membraną. Spodnie nie powinny być zbyt ciasne, aby zapewniały pełen komfort i swobodę ruchów ciała;
  • skarpetki i odpowiednie obuwie trekkingowe - stopy podczas długich wędrówek muszą oddychać. Należy pamiętać odpowiednich skarpetkach, najlepiej ubrać cienkie i oddychające, np. z włóknami syntetycznymi. Równie ważne jest odpowiednie obuwie, które zabezpieczy stopę - więcej o górskich butach znajdziesz poniżej.

Kompletując strój w góry warto pamiętać także o odpowiednim materiale odzieży - najlepiej zrezygnować z ubrań 100% bawełnianych i zadbać, by koszulka i bielizna termoaktywna były wysokiej jakości. Dobrym rozwiązaniem są ubrania z wełny merino lub bluzy softshell z długim rękawem (które dodatkowo chronią przed lekką mżawką i wiatrem). Wełna merino składa się z falistych włókienek, które są wypełnione pęcherzykami powietrza, co zapewnia świetną termoregulację. Lekkie, oddychająca odzież termoaktywna gwarantuje także swobodę ruchów, co jest bardzo ważne podczas wypraw;

Dodatkowo warto zabrać ze sobą cieplejszą bluzę lub np. grubszy softshell. Na pewno przyda się również chusta wielofunkcyjna, rękawiczki ochronne, a cały ekwipunek najlepiej schować w plecaku trekkingowym.

Wygodne buty to podstawa

Odpowiednie, wygodne obuwie to podstawa, podczas wypraw w góry. Nie zawsze buty wysokie to idealne rozwiązanie. Buty z wysoką cholewką nie będą dobrym wyborem w lecie, gdy temperatura wzrasta. Najważniejszymi aspektami w kontekście butów trekkingowych latem jest:

  • przepuszczalność powietrza, co zapewni odpowiedni komfort dla stopy,
  • zachowanie dobrej mobilność stawów na mniej kamiennych trasach,
  • dopasowanie podeszwy do warunków panujących na trasie (im trudniejsza trasa, tym podeszwa powinna być twardsza),
  • obuwie bez membrany, które szybko wysychają, odprowadzają wilgoć i mają dobrą przewiewność.

Doskonale sprawdzają się w góry „schodzone” i wyrobione buty, by zapobiec ewentualnym pęcherzom i odciskom.

Strój w góry latem - przydatne akcesoria

Dodatkowymi akcesoriami, które zapewnią bezpieczeństwo podczas wspinaczki, mogą być raki na buty. Przydadzą się nie tylko podczas zimowych wypraw, ale również sprawdzą się podczas letnich sesji wspinaczkowych. Dobrej jakości raki, gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfort. Wraz z innym sprzętem trekkingowym można je zakupić na stronie 4FIZJO, gdzie znajduje się pełna gama sprzętu sportowego.

Podsumowanie

Lato to niewątpliwie czas wypoczynku i aktywności na świeżym powietrzu, z których należy w pełni korzystać, organizując na przykład górskie wycieczki. Zadbaj, by Twoje wyprawy były bezpieczne, zwracając szczególną uwagę, na odpowiedni ubiór dostosowany do danych warunków atmosferycznych zapowiadanych w prognozie pogody. Góry potrafią być nieprzewidywalne, nie pozwól, aby Cię zaskoczyły.

 

Polecane

pixel