Darmowa dostawa od 149,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie buty w góry wybrać? Praktyczny poradnik

2022-12-17
Jakie buty w góry wybrać? Praktyczny poradnik

Wędrówki górskie to jedna z najbardziej popularnych form rekreacji w ostatnich latach. Niezależnie od pogody, szlaki polskich i zagranicznych gór są pełne mniej i bardziej zaawansowanych wspinaczy. Ich wszystkich łączy jedno, odpowiednie obuwie. Właściwe buty, dostosowane do górskich wędrówek to najważniejszy aspekt, o który należy zadbać wybierając się nawet na mniejsze górskie szlaki. Buty górskie, zwane też jako buty trekkingowe posiadają znacznie grubszą podeszwę oraz solidniejsze wykonanie niż zwykłe codzienne obuwie. Rodzaj obuwia dostosowany musi być również pod warunki panujące na szlaku oraz wielu innych czynników, o których przeczytasz w poniższym artykule.
.

W tym artykule dowiesz się:

  1. Dlaczego obuwie w górach jest tak ważne?
  2. Czym różnią się buty trekkingowe od butów wysokogórskich i butów podejściowych?
  3. Jakie buty w góry najlepiej wybrać?

Dlaczego odpowiednie buty trekkingowe to podstawa górskich wypraw?

Odpowiednie buty górskie to nie tylko zwiększony poziom bezpieczeństwa. Obuwie z grubszą podeszwą, sztywniejszym wzmocnieniem w obrębie kostek, czy mocniejszym trzymaniem bocznym to przede wszystkim komfort i pewność w pokonywaniu górskich szlaków.

Obuwie górskie zapewnia odpowiednią stabilizację całej stopy. Dzięki temu zupełnie inaczej pracuje staw kolanowy oraz biodrowy, co przekłada się na poprawę postawy całego ciała i minimalizuje ryzyko upadku. Wzorzec chodu w butach górskich jest znacznie lepszy, podczas wspinaczki, niż w zwykłym, codziennym obuwiu. Grubsza, profilowana podeszwa zapewnia lepszą stabilność w górskim terenie, co przekłada się na lepsze odbicie, a przez to na szybsze tempo wchodzenia po górach.

Góry są wymagające, a wspinaczki wymagają nie tylko dobrych umiejętności, ale również odpowiedniego sprzętu, obuwia i odzienia. Należy pamiętać, że pogoda w górach, zwłaszcza zimą zmienia się błyskawicznie. Trzeba być przygotowanym na każdy kaprys natury.

Buty górskie zapewniają odporność na wodę oraz zimno (w obuwiu trekkingowym typowo zimowym). Letnie wersje butów trekkingowych posiadają liczne membrany, które umożliwiają przepływ powietrza. Zapewnia to komfort marszu, stopy oddychają, przez co można uniknąć przetarć i oparzeń, zwłaszcza na piętach i w obrębie palców.