Jaki masażer do pleców wybrać? Przegląd najpopularniejszych akcesoriów.
Nie od dziś wiadomo, że masaż to bardzo dobry sposób, by zniwelować stres, odprężyć się po całym dniu pracy, czy po prostu się zrelaksować. Codzienne obowiązki, stres i ciągła gonitwa, by sprostać kolejnym wymaganiom, generuje wiele napięć, które mogą wpływać na jakość naszego życia codziennego. Dodatkowo stres i zbyt wysoki poziom kortyzolu, są prowokatorami do osłabienia odporności, czy pojawienia się notorycznych migren. W poniższym artykule robimy przegląd dostępnych rodzajów masażerów, doradzamy który z nich wybrać oraz czym kierować się przy zakupie.
.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
-
Czy warto inwestować w akcesoria do masażu?
-
Jaki masażer do pleców wybrać?
-
Dla kogo wskazany jest masażer do pleców?
Akcesoria do masażu pleców - czy warto inwestować?
Akcesoria do masażu stały się ostatnio bardzo popularne, a to za sprawą większej świadomości społeczeństwa na temat negatywnych skutków, jakie wywołuje przewlekły stres, zbyt duże napięcie mięśniowe okolic karku, czy w odcinku lędźwiowym. Bagatelizowane napięcia w niekrótkim czasie będą wywoływały dodatkowy dyskomfort, co znacznie pogorszy codzienne funkcjonowanie.
Masażery, w jakie możemy się zaopatrzyć i bez przeszkód korzystać z nich w warunkach domowych, przynoszą same korzyści. Zaczynając od kwestii organizacyjnych i czasowych, gdzie w ciągu dnia nie zawsze mamy czas, aby udać się do fizjoterapeuty, a masażera możemy używać nawet w czasie pracy.
Korzyści wynikające ze stosowania domowego sprzętu do masażu to:
-
doskonale rozluźniają napięte mięśnie,
-
mają często funkcję ogrzewania,
-
poprawiają krążenie krwi,
-
niektóre sprzęty mają wymienne głowice masujące, co pozwala na dużą różnorodność masażu,
-
można dostosować intensywność masażu, siłę nacisku oraz masować dowolne partie ciała,
-
działa odprężająco,
-
przywraca siły witalne,
-
masaż może również pobudzać organizm.
Biorąc pod uwagę różnorodność sprzętu do masowania, jaka jest dostępna na rynku, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Codzienny, nawet kilkuminutowy masaż pomoże ukoić zmysły po ciężkim, ale również jest bardzo przydatny dla amatorów sportów wytrzymałościowych i profesjonalnych sportowców.
Masaż mięśni po treningu to bardzo ważny element odnowy biologicznej, która wpływa na regenerację potreningową i przygotowanie do kolejnych treningów.
Masażery do pleców - jaki wybrać?
Przed wyborem masażera do pleców warto wiedzieć, jak one działają oraz jakie funkcje mają poszczególne modele. Dostępne są masażery elektryczne oraz manualne, a także wałki i maty do akupresury.
Roller do masażu
Rollowanie to nie tylko świetne przygotowanie do treningu, ale również sposób na zniwelowanie dolegliwości bólowych związanych z bólem kręgosłupa. Odpowiednia technika masażu pleców pozwoli Ci pozbyć się bólu kręgosłupa, głowy, jak i działa regenerująco podczas różnego rodzaju kontuzji. Jeśli chcesz wiedzieć, jak odpowiednio przeprowadzić masaż na wałku do masażu, skonsultuj się z fizjoterapeutą, który pomoże Ci dobrać odpowiedni sposób.
Masażer wibracyjny - elektryczny
Elektryczny masażer do pleców głównie powoduje skurcz i rozkurcz mięśni poprzez wibracje, które to niwelują nadmierne napięcie mięśni. Stopień wibracji można dostosować do indywidualnych. Masaż wibracyjny rozluźnia mięśnie, łagodzi bóle pleców i gwarantuje głęboki relaks. Masaż pleców rozluźnia nie tylko strefę kręgosłupa, ale również działa na inne części naszego ciała.
Masażer shiatsu
Masaż shiatsu łagodzi ból pleców, niweluje bóle migrenowe oraz polecany jest osobom, które cierpią na bóle wywołane napięciem barków, szyi i karku. Masaż shiatsu może pozytywnie wpływać na funkcjonowanie:
-
układu krwionośnego,
-
układu nerwowego,
-
nerwobólami
-
układu hormonalnego.
Podczas masażu shiatsu dociskane określone punkty spustowe (czyli kłębki spiętych mięśni, które wywołują nadmierne napięcie) na plecach, powodując rozluźnienie mięśni. Masażer ten może obejmować całe plecy, jak i samą okolicę karku.
Masażer karku
Masażer karku obejmuje okolicę karku, barków oraz górnego odcinka pleców. Najczęściej można go znaleźć w kształcie rogala. Przeznaczony jest dla osób borykających się z bólami szyi oraz częstymi migrenami. Masażer ten może być wykorzystywany w podróży, podczas pracy home office, czy w czasie jazdy samochodem (masażer można łatwo naładować poprzez gniazdo zapalniczki samochodowej).
Pistolet do masażu
Pistolet do masażu to urządzenie przeznaczone dla osób uprawiających sport amatorsko, jak i profesjonalnie. Pistolet działa na zasadzie masażu wibracyjnego, odpowiednie nakierowanie na punkty spustowe gwarantuje, rozmasowanie bolących miejsc i szybki powrót do formy po ciężkich treningach. Częstotliwość wibracji można w bardzo łatwy sposób regulować, a różnorodne końcówki sprawiają, że może on być wykorzystywany do masażu wielu grup mięśniowych. Masaż pistoletem przyspiesza regenerację potreningową oraz jest niezwykle pomocny jako element odnowy biologicznej w trakcie kontuzji.
Mata do akupresury
Mata masująca, czyli mata do akupresury wyposażona jest w niewielkie kolce, które pobudzają układ nerwowy, krwionośny i limfatyczny. Główne zadanie maty akupresurowej to działanie przeciwbólowe, poprzez pobudzenie układu nerwowego do wydzielania endorfin. Regularne stosowane maty skierowane jest do osób trenujących, pracujących fizycznie oraz dla osób pracujących w pozycji siedzącej. Matę najlepiej stosować wraz z poduszką, co spowoduje kompleksowe działanie odprężające i generujące na mięśnie pleców oraz kark.
Masażery do pleców - kto powinien korzystać?
Masażer pleców przeznaczony jest dla osób, które borykają się z:
-
bólem kręgosłupa,
-
nadmiernym napięciem mięśni,
-
częstymi migrenami,
-
bólem karku i szyi,
-
przeciążeniem potreningowym,
-
kontuzjami,
-
osłabieniem mięśni po urazie.
Jeśli szukasz odpowiedniego masażera koniecznie zajrzyj na stronę internetową sklepu 4FIZJO. Znajdziesz tam nie tylko niezbędne akcesoria do treningu i rehabilitacji, ale również:
Domowy masażer do pleców to świetne rozwiązanie, aby uporać się z wieloma problemami. Należy jednak pamiętać, że nie każdy może korzystać z takiego typu masażu. Najważniejsze przeciwwskazania to:
-
uszkodzenia skóry,
-
owrzodzenia,
-
infekcje skórne,
-
gorączka,
-
ostre zakrzepowe zapalenie żył,
-
nadciśnienie tętnicze.
Podsumowanie
Masażer do pleców to świetne rozwiązanie na pozbycie się bólu pleców, częstych migren i napiętych mięśni przykręgosłupowych. Masaż w domowym zaciszu pozwoli Ci pozbyć się nadmiaru stresu wywołanego stresem, wymagającą pracą i codziennymi obowiązkami, nawet jeżeli Twój czas jest ograniczony i nie masz możliwości do częstych wizyt w gabinecie fizjoterapeuty. Najważniejszym czynnikiem, podczas korzystania z masażera jest regularność. Tylko masaże wykonywane cyklicznie pozwolą Ci pozbyć się bólu i napięcia mięśni na długo. Masażer do pleców to również bardzo dobry prezent dla bliskiej osoby, by uwolnić ją od niepotrzebnych napięć.
Źródła:
-
Chen J, Zhang F, Chen H, Pan H. Rhabdomyolysis After the Use of Percussion Massage Gun: A Case Report. Phys Ther. 2021 Jan 4;101(1):pzaa199.
-
Field T. Massage therapy research review. Complement Ther Clin Pract. 2016 Aug;24:19-31.
-
Field T. Massage therapy research review. Complement Ther Clin Pract. 2014 Nov;20(4):224-9.
-
Turkistani A, Shah A, Jose AM, Melo JP, Luenam K, Ananias P, Yaqub S, Mohammed L. Effectiveness of Manual Therapy and Acupuncture in Tension-Type Headache: A Systematic Review. Cureus. 2021 Aug 31;13(8):e17601.
Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.
ZASTOSOWANIE: Maty do akupresury są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnienie napiętych mięśni pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki akcesoriom do akupresury, możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Do domowego masażu wystarczy mata do akupresury lub poduszka. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi - tzw. kolcami, wykonanymi z tworzywa sztucznego.
PRZECIWWSKAZANIA: Pacjenci poniżej 16 roku życia; Ciąża i karmienie; Zaburzenia krzepliwości (hemophilia); Stosowanie leków przeciwzakrzepowych; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Oparzenia i rany; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).
Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o
ZASTOSOWANIE: Wałek do masażu to wyrób służący do autoterapii w postaci punktowego i precyzyjnego automasażu wybranych partii ciała. Regularne stosowanie wałka do masażu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji i urazów podczas aktywności fizycznych. Dzięki lekkiej wadze i małym rozmiarom produkt idealnie sprawdzi się podczas zajęć rehabilitacyjnych, w pracy oraz domu.PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).