DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Jak wyleczyć wdowi garb?

Jak wyleczyć wdowi garb?

Wdowi garb to problem, który coraz częściej dotyka nie tylko starsze, ale również młodsze osoby. Ciągła praca przed komputerem oraz brak aktywności fizycznej prowadzą do nieestetycznego, ale i bolesnego problemu z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Schorzenie to charakteryzuje się silnym wysunięciem barków i głowy w przód, z czym łączy się zaokrąglenie odcinka piersiowego kręgosłupa. Po czym poznać wdowi garb oraz jak zlikwidować wdowi garb? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule, a dodatkowo dowiesz się o:

  1. Wdowi garb - przyczyny powstawania
  2. Czy wdowi garb można wyleczyć?
  3. Wdowi garb - ćwiczenia na poprawę postawy

Wdowi garb - charakterystyka schorzenia

Czym jest wdowi garb? Wdowi garb to efekt nieprawidłowej postawy ciała oraz długotrwałego zaniedbania przyjmowanej pozycji przy pracy siedzącej. Inna nazwa tego schorzenia to tzw. "bawoli garb" czy "garb tłuszczowy ". Jest to narośl (tkanka tłuszczowa i tkanka łączna), na karku w miejscu przejścia odcinka szyjnego do piersiowego kręgosłupa. Jak wygląda wdowi garb? Jest to znaczne wysunięcie głowy i barków w przód z widocznym zaokrągleniem pleców. Narośl ta często wywołuje ból oraz dyskomfort, który wpływa na codzienne funkcjonowanie oraz prowokuje migreny. Wdowi garb może być przyczyną powstania bólu kończyn górnych oraz odcinka szyjnego.

Wdowi garb - przyczyny powstawania

Przyczyny powstania wdowiego garbu to efekt długoterminowe zaniedbania, takie jak:

  • nieprawidłowa postawa ciała - wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji, sprawia że przykurczone mięśnie prostowników szyi, pogłębiają naturalnie występującą lordozę szyjną, skutkiem czego powstaje nadmierna kifoza piersiowa;
  • zaburzone napięcie mięśni i wady postawy;
  • czynniki genetyczne;
  • syndrom skrzyżowania górnego - charakteryzuje się on poprzez nadmierne wysunięcie głowy do przodu, ogranicza ruchów szyi, barki nienaturalnie są wysunięte do przodu, a klatka piersiowa jest zapadnięta;
  • zły stan gospodarki hormonalnej, przewlekły stres i za wysoki poziom kortyzolu - czasami wdowi garb pojawia się po stracie bliskiej osoby, kiedy to stan psychiczny bardzo mocno wpływa na równowagę mięśniową;
  • sztywność żuchwy - powstanie wdowiego garbu może mieć powiązanie z dysfunkcją stawów skroniowo żuchwowych. Zbyt mocne napięcie mięśniowe w okolicach żuchwy może prowadzić do powstania, a w późniejszym czasie do powiększenia się wdowiego garbu;
  • osłabienie siły mięśniowej mięśni w okolicach połączenia kręgosłupa szyjnego;
  • współistniejące choroby, np. zespół Cushinga;
  • płeć - wdowi garb częściej pojawia się u kobiet.

Wdowi garb - objawy

Objawy jakie towarzyszą przy tym schorzeniu to najczęściej:

  • ból głowy,
  • zgrzytanie zębami,
  • ból mięśniowy i uczucie sztywności, zwłaszcza w odcinku szyjnym,
  • ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • opuchlizna palców dłoni i uczucie drętwienia,
  • zawroty głowy,
  • szumy uszne,
  • ból dolnej części kręgosłupa szyjnego.

 

Czy wdowi garb można wyleczyć?

Wdowi garb można wyleczyć nie tylko poprzez rehabilitację, ale również bardzo ważna jest pomoc endokrynologa. Diagnostyka oraz odpowiedni stan hormonów jest kluczowy, by pozbyć się problemów od podstaw. Należy zbadać i poznać przyczynę, od jakiego czynnika powstaje wdowi garb u danej osoby.

Leczenie wdowiego garbu u fizjoterapeuty

Jedną z kluczowych przyczyn powstawania są osłabione mięśnie w kończynach górnych i pleców. Podczas rehabilitacji niezmiernie ważne są systematyczne ćwiczenia, masaż tkanek głębokich, poizometryczną relaksacja mięśni oraz terapia manualna. Można zastosować również terapię punktów spustowych, których uwolnienie zniweluje ból oraz nadmierne napięcie.

Leczenie wdowiego garbu to złożony proces, podczas którego należy skupić się na rozluźnianiu spiętych mięśni (najlepiej sprawdzi się masaż poprzeczny okolicy karku), nauczeniu się przyjmowania prawidłowej postawy ciała i wzmocnieniu mięśni w obrębie karku. Nauka optymalnego ustawienia ciała to najważniejsza zasada, którą należy przestrzegać podczas pracy przy odcinku szyjnym kręgosłupa.

Wdowi garb - ćwiczenia na poprawę postawy

Zmniejszenie bólu, dyskomfortu i zniwelowanie wizualnego garba jest możliwe poprzez ćwiczenia na wdowi garb. Najlepiej udać się do fizjoterapeuty lub ortopedy, którzy to określą w jakim stanie jest kręgosłup szyjny i zalecą odpowiednie ćwiczenia.

Ćwiczenia mają na celu:

  • zmniejszyć dolegliwości bólowe,
  • zregenerować kręgi,
  • odciążyć kręgosłup,
  • walczyć z przykurczem mięśni karku.

Odpowiednia postawa podczas ćwiczeń utrwala prawidłową postawę ciała, której utrzymanie w odpowiedni sposób podczas codziennego funkcjonowania jest bardzo ważne. Praca nad wdowim garbem to intensywny okres, nie tylko rehabilitacji, ale i opanowania stresu oraz innych chorób naszego ciała.

Oto przykładowe ćwiczenia, które idealnie sprawdzą się, aby zniwelować przykurcz mięśni karku, a tym samym przyczynę zaokrąglenia pleców. Są idealne jako początek terapii wdowiego garbu.

Ćwiczenie 1: Rozciąganie

Stań przy ścianie, by Twoja głowa, pośladki i kręgosłup mogły ją dotykać. Zapleć ręce i unieś je do góry. Wyprostowane ręce dociśnij do ściany i utrzymuj tą pozycję przez około 15-20 sekund. Postaraj się nie odrywać pleców i pośladków od ściany. Powtórz około 20 razy w 2 seriach, najlepiej 2 razy dziennie. Ćwiczenie to łagodzi ból i pozwala zmniejszyć zaokrąglone plecy.

Ćwiczenie 2: Rolowanie

Przyłóż roller lub piłkę do masażu do ściany, wałkuj wzdłuż pleców. Jeżeli znajdziesz punkt, który jest bolesny, lekko dociśnij plecy do ściany i utrzymaj przez około 30-45 sekund. Rolluj się na początek 2 razy dziennie.

Jeżeli szukasz odpowiedniego sprzętu do treningu i rehabilitacji zajrzyj na stronę 4FIZJO. Dobierzesz tam akcesoria do ćwiczeń, które są niezbędne podczas pracy nad zniwelowaniem wdowiego garbu.

Podsumowanie

Wdowi garb występuje najczęściej u ludzi zaniedbujących aktywność fizyczną, utrzymujących złą postawę ciała oraz przewlekle zestresowanych. Cykl rehabilitacji oraz odpowiednie ćwiczenia mogą poprawić stan zdrowia osób zmagających się z tym schorzeniem. Praca i ćwiczenia nad odcinkiem szyjnym i piersiowym, ale również obręczą barkową (jeżeli wykonywane są pod odpowiednią opieką), przynoszą bardzo duże benefity zdrowotne i pomagają wrócić do pełnej sprawności.

Źródła:

  1. Tomasz Adamczewski, Adrianna Grabowska, Jolanta Kujawa: "Zaburzenia czynnościowe regionu szyjno-piersiowego w wyniku zmian po menopauzalnych", Przegląd Menopauzalny 2011; 3: 249–253
  2. J. Kruszyna, A.Świtoń: "Postępowanie fizjoterapeutyczne w bólach pochodzenia mięśniowego w odcinku szyjno-piersiowym kręgosłupa"

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Piłki do masażu są narzędziem w zmniejszaniu miejscowych dolegliwości bólowych, rozluźnieniu nadmiernie napiętych mięśni. Dzięki temu można wykonywać masaż samodzielnie w domu. Dedykowana jest trenerom, fizjoterapeutom oraz osobom uprawiającym sport.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Wałek do masażu to wyrób służący do autoterapii w postaci punktowego i precyzyjnego automasażu wybranych partii ciała. Regularne stosowanie wałka do masażu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji i urazów podczas aktywności fizycznych. Dzięki lekkiej wadze i małym rozmiarom produkt idealnie sprawdzi się podczas zajęć rehabilitacyjnych, w pracy oraz domu.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Polecane

pixel