DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Jaki termos w góry? Poznaj najlepsze termosy turystyczne!

Jaki termos w góry? Poznaj najlepsze termosy turystyczne!

Wycieczki górskie to popularna forma spędzania wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Wspinaczki górskie to nie tylko dobry trening, ale również idealny sposób na odstresowanie po ciężkim tygodniu w pracy. Wybierając się w góry, koniecznie trzeba zaplanować całą podróż. W tej kwestii chodzi nie tylko o ubiór, ale również odpowiednio zapakowany prowiant. Właściwy posiłek to połowa sukcesu podczas wędrówek górskich, a dodatkowo ciepły napój pozwoli Ci się rozgrzać podczas chłodniejszych wypraw. Jaki termos turystyczny najlepiej kupić, aby nie przeciekał i odpowiednio długo trzymał temperaturę? Poznaj najlepsze termosy turystyczne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są rodzaje termosów turystycznych?
  2. Czy zawsze warto zabierać termos w góry?
  3. Czym różni się termos na jedzenie i na napoje?

Termos turystyczny – rodzaje

Na rynku jest wiele rodzajów termosów. Różnią się one przede wszystkim sposobem otwierania, kubeczkiem, materiałem, z jakiego są wykonane, pojemnością, ale przede wszystkim czasem utrzymywania temperatury.

Pojemność termosu turystycznego powinna być dostosowana do danej wędrówki. Jeżeli czeka nas dłuższa wspinacza, należy zabrać ze sobą termos o większej pojemności, a na krótsze trasy np. termosy litrowe lub kubek termiczny. Należy pamiętać, że jest to dodatkowy ciężar na naszych plecach, dlatego na krótsze wycieczki lepiej sprawdzą się termosy o mniejszej pojemności.

Termos turystyczny powinien być wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która zapewnia długi czas utrzymywania ciepła, a materiał jest odporny na uszkodzenia. Termosy stalowe to bardzo dobry wybór na każdą wycieczkę, a ich obniżona waga dodatkowo nie obciąża pleców. Niemalże każdy ranking termosów turystycznych, klasyfikuje te ze stali nierdzewnej na pierwszym miejscu.

Dużą rolę odgrywa również ustnik termosu turystycznego. Może być wykonany na dwa sposoby:

  • korek automatyczny – automatyczne zamknięcie minimalizuje ryzyko utraty ciepła napojów. Użycie termosu z tym korkiem jest bardzo proste i polega tylko na naciśnięciu przycisku, który zwalnia blokadę termosu i pozwala na nalanie napoju. Okręcenie mechanizmu korka następuje tylko podczas czyszczenia;
  • korek z gwintem – wyposażony jest w uszczelkę, która zapobiega przeciekaniu. Termos z tego rodzaju zamknięciem nie przecieka i jest trwały.

Oba rodzaje korków zapobiegają uciekaniu ciepła naszego napoju oraz działają bezawaryjnie. Funkcjonalność oraz niezawodność to najbardziej pożądane elementy podczas wypraw górskich. Termosy nie tylko izolują ciepło napojów, ale również mogą zachować zimny napój w odpowiednio niskiej temperaturze. Wystarczy uprzednio schłodzić termos.

Wielkość termosu, kolor oraz sylikonowe dodatki pozwolą nam dostosować odpowiedni rodzaj pod własne preferencje. Każdy z nich utrzyma temperaturę płynów w odpowiednim stopniu oraz pozwoli Ci cieszyć się gorącą herbatą na szlakach górskich.

Kiedy warto zabrać termos w góry?

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź: zawsze. Pogoda w górach bywa zmienna i w jednej chwili ze słonecznego dnia, może przerodzić się deszczowe popołudnie. Ciepłe napoje nie tylko ogrzeją nas od środka. Rozgrzanie organizmu pomaga w regeneracji i może dodać sił na kolejne kilometry wędrówek.

Wiosną i wczesną jesienią pogoda w górach zmienia się szybko i mimo ciepłego dnia. Wieczory mogą być mniej sprzyjające i chłodniejsze. Warto zawsze mieć ze sobą coś ciepłego, co umili nam wędrówkę.

Jeśli planujesz krótsze trasy latem, możesz zawsze zaopatrzyć się w zapas zimnych płynów. Pamiętaj, aby uprzednio schłodzić termos turystyczny. Takie rozwiązanie pomoże Ci ochłodzić organizmu podczas długich wędrówek w spiekocie słońca. Najlepiej sprawdzi się w tym wypadku kubek termiczny ze stali nierdzewnej.

Dobry termos turystyczny pozwoli Ci zachować doskonałą izolację termiczną ciepłych i zimnych napojów. A profesjonalne termosy turystyczne mają obniżoną wagę, co jest bardzo istotne podczas wspinaczek górskich.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Funkcjonalne naczynia turystyczne – jakie najlepiej sprawdzą się w górach?

Termosy turystyczne na napoje oraz termosy na jedzenie – czym się różnią?

Oprócz termosów na napoje można również wyróżnić termosy na jedzenie. Utrzymują one ciepło w bardzo podobny sposób, co pozwala na spożycie ciepłego posiłku w każdym momencie. Odpowiednie żywienie na górskich szlakach jest istotne, by mieć wystarczający zasób energii na dalsze odkrywanie szlaków.

Kubki termiczne, czy termos turystyczny mają zwykle smukłą formę, a termosy na jedzenie są bardziej przystosowane do jedzenia bezpośrednio z nich. Ich duża pojemność, a jednocześnie mała waga własna nie obciążają zanadto plecaka oraz są wystarczające, aby zmieścić w nich pełnowartościowy posiłek.

Termos turystyczny na napoje posiada kubeczek, który jest jednocześnie zakrętką. Pozwala to na ograniczenie dodatkowych elementów w plecaku. Tak samo w przypadku termosów na jedzenie. Zakrętka pozwala na podzielenie porcji. Dodatkową zaletą termosów ze stali nierdzewnej jest fakt, że nie przyjmują zapachów i nie oddaje metalicznego posmaku, co znacznie poprawia jakość spożywanych posiłków oraz płynów.

Pamiętaj, że kubki termiczne, termos turystyczny oraz termosy na jedzenie trzeba odpowiednio czyścić. Nie należy używać ostrych detergentów, aby nie uszkodzić powierzchni wewnętrznej termosu. Delikatna gąbka i płyn do mycia naczyń wystarczy, aby bezpiecznie umyć termos.

Podsumowanie

Termos turystyczny to idealne rozwiązanie na zabranie ze sobą w górskie wędrówki ciepłego napoju. Dodatkowo termosy na jedzenie pozwolą Ci cieszyć się posiłkiem w każdym momencie. Odpowiednia jakość wykonania, pojemność dostosowana do długości wyprawy i lekki, ergonomiczny model, umożliwiają zabranie termosów na każdą wycieczkę. Ciepły posiłek i napój umożliwi pokonanie znacznie dłuższej trasy oraz uzupełni utraconą energię.

Źródła:

  1. Li L., Ru A., Liao T., Zou S., Niu X.H., Wang Y.T., Effects of Rock Climbing Exercise on Physical Fitness among College Students: A Review Article and Meta-analysis, Iranian Journal of Public Health, 2018, 47(10), s. 1440-1452.

Zespół 4FIZJO

Polecane

pixel