DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Piłki lekarskie

ilość produktów: 6

Piłka lekarska na ćwiczeniach z wychowania fizycznego nie u każdego budzi pozytywne skojarzenia. Jednak wykorzystanie piłek lekarskich może mieć wiele pozytywnych aspektów dla kondycji fizycznej. Jakie piłki wybrać i jak z nimi ćwiczyć?

Co jest istotne przy wyborze piłki lekarskiej?

Piłka lekarska wykonana jest najczęściej z tworzywa sztucznego, czy skóry syntetycznej i wypełniona piaskiem lub innym sypkim materiałem. Na co warto zwracać uwagę przy wyborze piłki? Pierwszym jest kształt. Najpopularniejsze wciąż są tradycyjne piłki lekarskie okrągłe, ale można też kupić piłki z uchwytami oraz z liną. Duże znaczenie ma również jej waga. Szczególnie standardowe piłki okrągłe są dostępne w szerokim zakresie wagowym. Piłka o wadze 3 kg może być wystarczająca dla początkujących użytkowników. Dostępne są też cięższe modele o wadze nawet do 20 kg. Często dobrym pomysłem jest zakup zestawu piłek lekarskich o zróżnicowanym ciężarze. Zmiana piłek w trakcie ćwiczeń zapobiega przyzwyczajaniu się mięśni do jednego ciężaru i stagnacji treningowej.

Jakość wykonania również ma duże znaczenie przy wyborze. Wpływa na wytrzymałość produktu oraz komfort treningu. Problematyczna może być kiepsko wykończona powierzchnia, czy niewłaściwe wypełnienie piaskiem, który będzie się przesypywał w trakcie ćwiczeń. Z kolei w piłkach skórzanych uszkodzeniu mogą z czasem ulec źle wykonane szwy.

Rodzaje piłek lekarskich

Piłki różnią się nie tylko wagą, ale również materiałem wykonania. Piłki lekarskie gumowe gwarantują dobrą przyczepność również dzięki delikatnie chropowatej powierzchni. Przy silnych rzutach mogą czasem ulec uszkodzeniu. Modele skórzane to typ miękkiej piłki lekarskiej, które są pod tym względem odporniejsze nawet przy mocnych uderzeniach. Dużą wytrzymałością i odpornością na ścieranie wyróżniają się też egzemplarze wykonane z PVC.

Okrągłe piłki lekarskie typu slam ball wspomagają ćwiczenia siłowe jak crossfit. Bardzo dobrze sprawdzają się przy silnych rzutach szczególnie zza głowy. Z powodzeniem mogą ich także używać zwolennicy kalisteniki, czyli ćwiczeń z własną masą ciała. Jako pomoc można je wykorzystać przy wykonywaniu pompek, czy przysiadów.

Drugim rodzajem są piłki lekarskie z uchwytami, które można stosować podobnie, jak hantle. Zakres wagowy jest tu jednak mniejszy. Piłki okrągłe ze sznurem przydają się z kolei do treningów opartych na dynamicznych ruchach.

Dobór i ćwiczenia z piłką lekarską

Dobór właściwego ciężaru do ćwiczeń jest bardzo istotny. Dzięki temu trening jest bardziej efektywny, ale i bezpieczniejszy. Zbyt ciężka piłka lekarska może zwiększać ryzyko kontuzji. Dlatego wagę trzeba dostosować do stopnia zaawansowania i poziomu umiejętności. Przy czym warto pamiętać, że długotrwałe ćwiczenie z jednym obciążaniem zmniejsza skuteczność treningu.

Ćwiczenia z piłkami lekarskimi mogą być jednak bardzo udane, jako element treningu funkcjonalnego lub fitness. Dzięki nim możesz wzmocnić mięśnie głębokie. Pozwala to na stabilizację sylwetki i koryguje niewłaściwą postawę ciała. Szczególne znaczenie może to mieć dla osób, które mają siedzącą pracę, spędzając codziennie mnóstwo czasu w jednej pozycji. Ćwiczenia z piłką lekarską zwiększają również siłę i szybkość. Doskonale sprawdzają się w przypadku sportowców i wszystkich osób, które trenują m.in. sporty drużynowe, kulturystykę, czy lekkoatletykę.

W sklepie 4fizjo.pl polecamy wysokiej jakości piłki lekarskie wykonane ze wzmocnionego PVC i wypełnione piaskiem oraz opiłkami żelaza. Antypoślizgowa powierzchnia chroni przed wyślizgiwaniem się piłki ze spoconych dłoni. Nasze piłki posiadają też wentyl bezpieczeństwa zapobiegający ich wybuchaniu przy zwiększonym ciśnieniu wywołanym uderzeniem. Specjalny system anti-bounce sprawia z kolei, że piłka spłaszcza się przy uderzeniu o podłogę, co minimalizuje jej odbijanie się. Dobierz jedną z piłek o masie od 3 do 20 kg w sklepie 4fizjo.pl!

pixel